10 факта, които не знаехте за сънищата
Сънищата са едни от най-мистериозните преживявания в живота ни, но колко всъщност знаем за тях? Предлагаме ви интересни факти за съня, които едва ли сте чували преди.
- Забравяте 90% от сънищата си.
В рамките на първите 5 минути от събуждането ви вие сте забравили половината от сънищата. След 10 – вече 90% от спомените са изчезнали. Известният поет Самюъл Тейлър Колридж се събудил една сутрин след фантастичен сън, взел лист и химикал и седнал да пише неговото „видение в съня”, което впоследстие се превърнало в една от най-известните английски поеми: „Кубла Хан”.
2. Слепите също сънуват
Хора, които са ослепели след раждането си, също имат сънища. Родените слепи хора не виждат изображения, но имат сънища също толкова ярки само че включващи другите им рецептори за възприятие: звук, обоняние, докосване и емоция. Трудно е на виждащ човек да си го представи, но нуждата на тялото от сън е толкова силна, че е способно да издържи на всякакви физически ситуации, за да я изпълни.
3. Мъжете и жените сънуват различно
Всяко човешко същество сънува, но мъжете и жените имат различни сънища и различни физически реакции. Мъжете са склонни да сънуват за други мъже, докато жените сънуват еднакво и мъже, и жени. Освен това, мъжете и жените изпитват физически реакции, които са сексуално сходни дори ако контекстът на сънищата им не е свързан със секса.
4. Сънуваме само онова, което познаваме
Сънищата ни са редовно съставени от непознати, които играят определена роля в тях. А знаехте ли, че умът ви не си измисля тези образи? Че те са истински лица на истински хора, които сте виждали през през живота си, но които не ги познавате или помните? Всички сме виждали стотици хиляди лица, така че нашият мозък има нескончаем източник на герои, който да използва, докато сънуваме.
5. Не всеки сънува цветно
12% от човешкото население сънува само в черно и бяло, докато останалите сънуваме цветно. Проведени от 1915 до 1950 г. опити показват, че повечето сънища били монохромни, но тези резултати започнали да се променят през 60-те години. Днес само 4.4% от сънищата на хората под 25-годишна възраст са в черно и бяло. Скорошни проучвания посочват, че тези променящи се резултати могат да са свързани с преминаването от черно-белите филми и телевизори към цветната медия.
6. Сънищата предпазват от психоза
В скорошно проучване, засягащо сънищата, всички студенти, които са били будни в началото на всеки сън, но все пак са спали нужните 8 часа, са изпитали трудности, свързани с концентрация, раздразнителност, халюцинации и признаци на психоза само след 3 дена. Когато най-накрая им е било позволено да преминат БДО (бързо движение на очите) фазата на сънищата, мозъците на студентите компенсирали изгубеното време с увеличаване на процента на сънуването, прекарано в БДО фазата.
7. Животните също сънуват
Направени са проучвания с различни видове животни и всички те показват същите вълни на сънуване, както при хората. Лапите им мърдат като при бягане, животните издават и звуци, подобни на джафкането, сякаш преследват нещо.
8. Парализа на тялото
През БДО фазата на сънуване тялото е парализирано от механизъм в мозъка, който предотвратява движенията, които възникват в сънищата ни, от пораждането на движения на физическото ни тяло. Въпреки това е възможно този механизъм да заработи преди, през или след нормалния сън, докато мозъкът се събужда.
9. Внедряване в сънищата
Нашият мозък интерпретира външните дразнители, с които възприятията ни са бомбардирани, докато спим, и ги прави част от сънищата ни. Това означава, че понякога може и да чуем реален звук и да го включим вътре в съня. Например вие може да сънувате, че сте на концерт, докато брат ви свири на китарата от съседната стая.
10. Пророчески сънища
Резултатите на няколко проведени изследвания сред голяма маса от популацията показва, че между 18% и 38% от хората са имали поне веднъж предсказателен сън, а 70% са имали дежавю. Процентът на хората, които вярват в тези сънища, е дори по-висок, вариращ от 63% до 98%.
Статията преведе за http://za-men.eu/ Силвия Ковачева